top of page
IMG-20181011-WA0001.jpg
לשאת שלום - איל שני
לשאת שלום - איל שני

מה עשיתי עד כה

אני נוכח.

כבר שנים שאני מקדיש לפחות יום אחד בכל שבוע, להיפגש, להקשיב, להיפגש ולתמוך בשכניי- הפלסטינים והיהודים בדרום הר חברון.

לפעמים זה אומר להביא תנור גז לאלמנה עם שבעה ילדים שלא יכולים לקנות אותו, לפעמים עוזר לכמה נשים, שביתם נהרס לפני חודש על ידי המינהל האזרחי, לנסות להקים עסק קטן של רקמה מסורתית, לפעמים זה להגיע למאהל רחוק שבו יש זקנה חולה שלא יכולה להגיע בקלות כדי לקבל טיפול רפואי ולטפל בה,

לפעמים זה לעזור לאם עם חמישה ילדים שבעלה חולה מאוד ועובר טיפולים רבים וללא מפרנס, למכור חמוצים שהכינה כדי שתוכל לפרנס את משפחתה,

לפעמים לתמוך בפרנסת משפחה בזמן שהאב תורם מח עצם לבתו החולה בסרטן הדם בחודשים שלא יכול לעבוד בהם.

לפעמים זה לשחק עם ילד ובלון, לשחק גולות או ללמוד תנועות מצחיקות של טאי צ'י, וברגעי חסד אף מפגיש שכנים והתוויות מתקלפות.

אבל פעמים רבות זה רק להיות ביחד. באופן עקבי, כל שבוע, כדי לתת את תשומת הלב של הרגע, להראות שמישהו דואג להם - ושהמישהו הזה הוא ישראלי.

לשמחתי, רבים מצטרפים אלי - ישראלים ובינלאומיים המעידים כי שלום אפשרי - כאן ועכשיו. בשנים האחרונות הצטרפתי לרשת של אגודת המפגש הבין דתי הנותנת לי חסות ארגונית ופועל בשיתוף פעולה עם יוזמת שורשים -פלסטינים ומתנחלים באיזור גוש עציון שבחרו לטפח יוזמות ומטיבות וקשרים אישיים על בסיס יומיומי במציאות מורכבת.

אם  אסכם את משמעות נוכחותי בשתי מילים: לראות ולהיראות.

לראות בעיניי כיצד חיים שכני, אלה המכונים על ידי מי שאינו מכיר אותם כ"אויבינו".

ולהיראות:

אני מגיע כמי שייך לעם ישראל, מציג נוכחות אחרת שמעמעמת גם את התווית "אויב" ש"מוענקת" לנו בדרך כלל.

האם תרצו להצטרף אלי, ליזום פעילות, לתמוך בי בכל דרך שהיא?

זו הזמנה פתוחה כל יוזמה ברוכה.

לשאת שלום - העצמה נשית

אחד הדברים שעשויים לסייע לפלסטין במאבק לא אלים על חירות בדרכים לא אלימות - יהיה באמצעות נשים. רוב הנשים בחברה מצייתות לגברים, ולכן אינן חופשיות להגשים את משאלותיהן וחלומותיהן. על ידי יצירת הזדמנויות עבודה כגון רקמה ובישול ותמיכה בנשים להשכלה גבוהה, נשים יקבלו כבוד גבוה יותר בחברה ובכך ישפיעו ויעזרו לרכך את שלטון הגברים בחברה.

אינשאללה!

העצמה נשית

לשאת שלום - לגעת בכאב

במשך למעלה מ -30 שנה אני מציע את הניסיון שלי לנסות למזער את הכאב והסבל של אנשים, ולתמוך בבריאות ורווחה טובה באמצעות אמנות הרפואה הסינית זן שיאצו ומיינדפולנס. כשהתחלתי לבקר בפלסטין, שמתי לב לצורך העמוק לטפל בכל תחומי החיים. עם מגבלות חיים כמו כסף, ללא שינוי פוליטי וחוסר מודעות, אני פוגש את האנשים בביתם ומדי פעם הם מבקשים ממני לעזור להם. לגעת במישהו שסובל מחבר אותנו ישירות מלב אל לב. לא תמיד אני מצליח להעלים את כאבם, אך הקשר ההדדי האנושי שלנו מעמיק.

לגעת בכאב

לשאת שלום - אפשרויות עבודה

ההכנסה הממוצעת בפלסטין נמוכה מאוד. כחלק מתקנות הביטחון בישראל, רווקים מתחת לגיל 23 מנועים להיכנס ולעבוד בישראל. משום כך רבים מהם עושים זאת באופן בלתי חוקי, ומסכנים את עתידם. אני מנסה למצוא דרכים לעזור למקומיים להרוויח הכנסה טובה. לשמחתי במהלך 2021 הצלחתי לעזור ל 6 פלסטינים למצוא עבודה קבועה וטובה. אני מאמין שאם לאנשים יהיה מספיק לפרנסתם, המתח יפחת והסיכוי להתחיל לטפח שלום יגדל. אם יש לך רעיון, או שאתה רוצה להתחיל משהו אשמח לדעת.

אפשרויות עבודה

אפשרויות 1
משחקים ביחד - לשאת שלום

מתן תשומת לב לילדים קטנים היום הוא השקעה במבוגרים של מחר. בניית טיפול ואמון של אהבה מילדות ועד גיל ההתבגרות הם צעד חשוב שיסייע לשנות את חוסר האמון שאנו מתמודדים איתו כעת. כבר יש לי כמה סטודנטים שהיו ילדים ששיחקו איתי בטאי צ'י לפני יותר מ-10 שנים, והיום אנו דנים כיצד הם רואים את עתידם בדרך ללא אלימות. 

משחקים ביחד

מפגשי נשיאת נוכחות - לשאת שלום

בואו לראות במו עיניכם כיצד אנשים חיים

ב"צד השני "של הגדר.

תשומת הלב שלנו נותנת גם למקומיים את האפשרות להיראות –לא להיות שקופים. המפגש יוצר הבנה אנושית עמוקה יותר שהיא הצעד הראשון לשינוי המציאות. מוזמנים להצטרף אלי !

מפגשי נשיאת נוכחות

לשאת שלום - קייטנה בקיץ

בימי הקיץ החמים יש חופשת לימודים ארוכה. שלא כמו ילדי ישראל, לילדי פלסטין אין הרבה מה לעשות מלבד מטלות הבית הרגילות. האפשרות להצטרף אליהם לשחק וליהנות יחד, נותנת הזדמנות להעמקת הקשרים איתם. בקיץ שעבר באתי עם המורה שלי לנגרות ליום אחד, יצרנו יחד עם הילדים צעצועי עץ. הילדים אהבו את זה.

קייטנה בקיץ

לשאת שלום - במקום פלסטיק

במהלך החורף הקר שמתי לב שאנשים משתמשים בפלסטיק כדי לחמם את האוהלים. כשסיפרתי את זה לחבר מתנחל הוא נתן לי מיד כסף לקנות עץ ולהביא אותו למקומיים.

עץ במקום פלסטיק

אפשרויות 2
bottom of page